Contact

Obserwuj nasz

Blog

Bądź na bieżąco z aktualnościami

Czym wyróżnia się wino ekologiczne?


Czym wyróżnia się wino ekologiczne?


Świadomość zdrowotna i ekologiczna Polaków z każdym rokiem jest coraz większa. Można wręcz zaryzykować tezę, że istnieje moda na bioprodukty i zbalansowaną dietę. Na rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej publikacji dotyczących właśnie tych zagadnień. Prowadzone są również blogi im poświęcone, a wspomniana tematyka omawiana jest w telewizji. Coraz więcej osób dostrzega fakt, że dzięki regularnie spożywanej żywności ekologicznej lepiej się czujemy, zyskujemy większą odporność, rzadziej zapadamy na choroby sezonowe, a ponadto - mamy więcej energii. Rośnie liczba Polaków ograniczających stosowanie produktów przetworzonych. Zamiast tego przygotowujemy posiłki na bazie zdrowych, świeżych składników.

Alkohol w wersji bio

W Polsce zmienia się również kultura spożywania alkoholu. Przed 1989 rokiem najpopularniejszym trunkiem w naszym kraju była wódka, następnie zaś spopularyzowane zostało piwo. Obecnie coraz częściej na naszych stołach pojawia się wino, którego lampkę pijemy, wzorem narodów południowoeuropejskich, do obiadu czy do kolacji. Warto również wiedzieć, że w sklepach oraz w restauracjach - w tym także w Drukarni Smaku Cristina - spotkać się możemy z winami ekologicznymi.

Co rożni je od ich klasycznych odpowiedników? Otóż wina ekologiczne posiadają specjalny certyfikat, gwarantujący nam, że do ich powstania nie użyto winorośli, której uprawa wspomagana była za pomocą niekorzystnych z punktu widzenia naszego organizmu preparatów chemicznych. Istnieją również pewne inne wymogi, do których taka licencja zobowiązuje producenta wina. Przede wszystkim związane są one z ograniczeniami dotyczącymi stosowania pestycydów oraz nawozów sztucznych. Ponadto certyfikat reguluje kwestie takie jak sposób dystrybucji czy możliwości w zakresie winifikacji. Do zalet win ekologicznych z pewnością należy fakt, że zawierają one mniej siarki.

Certyfikacja

Można wyróżnić dwa rodzaje certyfikatu, o którym tutaj mowa. Pierwszy z nich to tzw. euroliść - ma on charakter ogólnoeuropejski. Francuzi natomiast przyznają atest Agriculture Biologique. Co ważne jednak, spotkamy się z nim także w innych krajach. Przyznawanie tego typu certyfikatów to proces rozłożony na kilka lat - w tym czasie sprawdzane jest przestrzeganie zasad, do których obligują one producentów.

W Drukarni Smaku Cristina każdy z nas z pewnością znajdzie wino, które będzie wychodzić naprzeciw jego oczekiwaniom. Wybór jest naprawdę duży. Jeśli chodzi o wina ekologiczne i bio, możemy zdecydować się na PARES BALTA ’BLANC DE PACS’ i PARES BALTA ’MAS ELENA’ rodem z hiszpańskiej Katalonii czy na włoskie LA STOPPA TREBBIOLO ROSSO.

Czym wyróżnia się wino ekologiczne?

wróć